Koleksiyon NeoCon 2016’dan Ödülle Döndü

Çalışma alanlarına yönelik yenilikçi ve özgür bireyi ön plana çıkaran tasarımlar sunan Koleksiyon tek Türk markası olarak katıldığı 47. NeoCon fuarından ödülle döndü. Çalışma alanlarında yeni mekan deneyimleri ve hareket alışkanlıklarını tetikleyecek yaratıcı ‘boşluk’ları öne çıkaran Oblivion bölücü panel sistemleri NeoCon 2016’da fuarın en çok beğeni toplayan tasarımlarının ödüllendirildiği MetropolisLIKES listesinde yer aldı. Koleksiyon geçtiğimiz yıl ilk kez katıldığı NeoCon fuarında Koray Malhan imzalı Ikaros kanepe ile MetropolisLIKES ödülünü almaya hak kazanmıştı.

Kuzey Amerika’nın tasarım alanındaki en önemli fuarlarından biri olan NeoCon bu yıl 13-15 Haziran tarihlerinde Chicago Merchandise Mart’ta gerçekleştirildi. “İyi tasarım çok şey getirir.” sloganıyla gerçekleştirilen fuara ikinci kez bu yıl katılan Koleksiyon, çalışma alanlarına yönelik temeli “Açık İş” teorisine dayanan tasarımlarını NeoCon katılımcılarıyla buluşturdu. Koleksiyon Marka ve Tasarım Direktörü Koray Malhan tasarımı Oblivion fuarın en çok beğeni toplayan tasarımlarının ödüllendirildiği Amerika’nın en prestijli iç mimari ve tasarım yayınlarından Metropolis tarafından oluşturulan MeropolisLIKES listesine girerek ödüle layık görüldü.

Oblivion; ofis planında yaratıcı boşluklara izin vererek yeni iş kültürünün beklentilerini karşılamayı hedefleyen esnek alanlar yaratıyor. Farklılıkların yarattığı bütünlük üzerinden gidildiğinde bir malzeme ile temelinde basit, fakat dinginliğinde içgörüye sahip olan Oblivion’un yaratım süreci aslında üretimle birlikte son bulmuyor. Son kullanıcısına kadar sürece dahil olan herkesin ortaklaşa tasarladığı alanları öngören Oblivion, kullanıcısını aktif bir katılımcı olarak tasarım sürecine dahil ediyor. Tasarım, çalışma alanlarındaki kalabalığı mekanın merkezinden kaydırıyor, bireysel alanlar ve iş dışı faaliyetler için yeni alanlar açıyor. Bununla birlikte alternatif çalışma ve toplanma işlevi görebilecek ortak alanlar yaratıyor. Bu alanlar, ofis düzenlemesinde tekrar eden masaların yarattığı ağırlığı azaltmayı da sağlıyor.

Oblivion; sosyalleşme, dinlenme ve uyku modelleriyle kullanıcısına hem çalışma hem de alternatif yaşam alanları yaratıyor. Sosyalleşme için ideal boşluğu sunmayı amaçlayan S modeli (S-ocial), ayağa ihtiyaç olmaksızın içyapı tarafından desteklenen yuvarlak oturma ünitelerini içeriyor. Bu sayede oturma ünitelerinden kazanılan boşluklar sosyalleşme için yeterli alanı kullanıcılarına sağlamış oluyor. M modeli (M-ultimedia), LED olarak tasarlanmış sabitleyicileri yerleştirmeye yarayan ve akıllı telefon, tablet gibi elektronik cihazları uzaktan kontrol etme imkanı sunan dikey alüminyum kirişler ile destekleniyor. Buradaki boşluklar dinlenme alanı olarak ideal ortama ev sahipliği yapıyor. N modeli (N-apping) ise çalışma sürecini destekleyen kısa uykular için özel bir boşluk yaratıyor. Bu boşluğa yataklar ile minibar, ses sistemleri, kulaklıklar, ferahlatıcı kokular gibi hizmet üniteleri eşlik edebiliyor.

20. yüzyıl aydınları, sanat akımları ve eserlerinden yansımalar taşıyan Oblivion, yaşamın içine sanatsal dokunuşlar da katıyor. Yaşam döngüsü, yorumlamaya açık, doğaçlama bir yapıya sahip olan tasarım, dairesel formuyla bir arı kovanı gibi sarılarak ofisler içerisinde alternatif ofisler yaratıyor, kullanıcılarına REwork serisinin temelinde yatan soruyu sorgulatıyor: “Bir müzik ya da hikaye her icra edilişinde aynı olmak zorunda mı? Her seferinde farklı şekilde ve farklı bir örgüde icra edilemez mi?”