Koleksiyon’a Design Turkey’den İki ‘Üstün Tasarım Ödülü’

Koleksiyon’a Design Turkey’den İki “Üstün Tasarım Ödülü”

Ev ve ofisler yenilikçi tasarımlar sunan Koleksiyon, Türkiye Tasarım Haftası kapsamında düzenlenen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nde yaşam ve çalışma ünitesi olarak tasarlanan Oblivion ve modüler bir oturma sistemi olan Calder ile iki büyük ödüle layık görüldü. Toplamda 350 endüstriyel tasarımın değerlendirildiği yarışmada her sektörden en iyilerin layık görüldüğü ve bu sene yalnızca 7 tasarıma verilen Üstün Tasarım Ödülleri’nin ikisini alan Koleksiyon bu başarısıyla dikkat çekti.

Türkiye’de ve dünyada finanstan eğitime kadar çok çeşitli sektörler için yarının çalışma kültürünü şekillendirecek tasarımlar sunan Koleksiyon, layık görüldüğü prestijli ödüllere yenilerini eklemeye devam ediyor. 2008’den bu yana Türkiye’de kullanıcının ihtiyaçlarını gözeten, ihracatta, ulusal pazarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımı ödüllendirerek, iyi tasarlanmış ürünlerin topluma ve endüstriye sağladığı faydaları görünür kılmak amacıyla gerçekleştirilen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri bu yıl Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti.

Tasarım dünyasının önemli isimlerinin yer aldığı jüri, yaşam ve çalışma ünitesi Oblivion ile modüler oturma sistemi Calder’i yarışma kapsamında “Üstün Tasarım” ödülüne layık gördü. Ödül törenine katılan Koleksiyon Yönetim Kurulu Başkanı Doruk Malhan, Koleksiyon adına iki ödülü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Türkiye Tasarım Haftası Komitesi Başkanı Tahsin Öztiryaki ve ETMK Başkanı Sertaç Ersayın’dan teslim aldı.

Koray Malhan imzası taşıyan Oblivion, çalışma alanlarında yaratıcı boşluklara izin vererek yeni iş kültürünün beklentilerini karşılamayı hedefleyen esnek alanlar sunuyor. Son kullanıcısına kadar sürece dahil olan herkesin ortaklaşa tasarladığı alanları öngörerek kullanıcısını aktif bir katılımcı olarak tasarım sürecine dahil ediyor. Sosyalleşme için ideal boşluğu sunmayı amaçlayan modelden; akıllı telefon, tablet gibi elektronik cihazları uzaktan kontrol etme imkanı sunan modele veya çalışma sürecini destekleyen dinlenmeleri gözeten birçok farklı model seçeneği sunuyor.

Studio Kairos imzası taşıyan Calder ise üç farklı puf ünitesinden oluşan ve kullanıcısının ihtiyacına göre 40’ın üzerinde farklı kombinasyonun oluşturulmasına olanak sağlayan modüler bir oturma sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Calder’in enerji prizi, USB, HDMI ve Ethernet soketi gibi enerji ve güç donanımlarına sahip olması ürüne teknoloji yönünden fonksiyonel bir kimlik kazandırıyor. Ayrıca puf yüzeyinde yer alan tepsi aksesuar ve elektronik eşyaların kullanımını destekliyor.

Koleksiyon, geçtiğimiz aylarda Chicago’da gerçekleştirilen ve tek Türk markası olarak katıldığı 47. NeoCon fuarında Oblivion ile MetropolisLIKES ödülünü almaya hak kazanmıştı.