Esin Kaynağını Müzikten Alan Tasarım: Partita

İlhamını müzikte tekrar eden parçaların peş peşe dizilmesi kavramından alan Faruk Malhan tasarımı Partita ailesi, estetiği ve fonksiyonelliği hem evlere hem de ofislere taşıyor.

Koleksiyon’un kurucusu mimar Faruk Malhan tarafından tasarlanan Partita ailesi, ev ve ofis için farklı ihtiyaçlara göre tercih edilebilecek 4 farklı masa, depolama ünitesi, çalışma istasyonu ve sehpadan oluşuyor. Adını ve esin kaynağını müzikte tekrar eden parçaların peş peşe dizilmesi kavramından alan Partita ailesinin hafiflik duygusu taşıyan eşsiz tasarımları, yaşam alanlarında da adeta müzikte olduğu gibi sıralanıp yerlerini alıyor. Çapraz ayakları ile dikkat çeken aile ile yaşam alanlarındaki keyif anları sonsuza kadar tekrar ediyor.

Keyifli Yemeklerin Vazgeçilmezi

Partita yemek masası, ayaklarının ceviz ahşap görüntüsü ve geçme ayak uygulamasıyla hem işçilik hem de estetik anlamda dikkat çekiyor. Genç görünümü sayesinde farklı dekorasyon tarzlarıyla uyum sağlayan Partita masa, tüm aileyi toplayan keyifli yemeklerin vazgeçilmezi oluyor.

Evdeki ofis

Partita home-ofis masa, ailenin karakteristik özelliği olan çapraz ayaklarıyla dikkat çekiyor. Modernist bir aile olan Partita’nın evde çalışanlar için düşünülmüş çalışma masası, ceviz kaplama olarak beyaz ve kahverenginin rafine uyumu ile şekillenirken, iki katlı masası, takılıp çıkarılabilen modüler çekmeceleri ile tasarımseverlerin çalışma saatlerine ev sahipliği yapıyor.

Estetik ve adaptasyon ön planda

Yeni çalışma kültürüne ait çözümleri bir araya getiren bir kurgu olarak tasarlanan Partita’nın masa ayaklarının masif ahşap görüntüsü ve antik ahşap geçme detaylarını andıran yapısı, hem mimari hafızaya hem de sıcak dokunuşa bir yakınlık gösteriyor. Basit yapısının arkasında gizli olan teknik altyapısı ise bugünün ihtiyaçları olan tüm elektronik donanıma servis verebilecek şekilde ortaya çıkıyor. Yönetici, toplantı, operasyonel alanlardaki çeşitleriyle kullanıcılarına alternatif kurgular sunuyor.

Zaman içinde değişen ve gelişen ihtiyaçlara cevap verebilecek adaptasyon kapasitesine sahip olmak, Partita’yı farklı kılan özelliklerin başında geliyor. Tasarım bütünlüğü korunarak Partita ailesine eklenen toplantı masalarında da serinin temel özelliğini taşıyan çapraz ayaklar kullanılıyor. Türkiye’de Ernst&Young, Anadolu Sigorta, Sahibinden.com gibi firmaların, İngiltere’de The Clubhouse, Intermune, Amerika’da ise Tech Wildcatters gibi markaların ofis dekorasyonunda tercih ettiği tasarımlardan olan Partita ofis masaları, Koleksiyon’un yurtiçi ve yurtdışında en çok tercih edilen masası olma özelliğini taşıyor.