Hem Paylaştıran Hem de Geliştiren Bir Çalışma Alanı: Allergan Türkiye

Türkiye’de ve dünyada finanstan eğitime çok çeşitli sektörlerde yarının çalışma kültürünü şekillendirecek tasarımlar sunan Koleksiyon, sağlık sektörünün lider şirketlerinden Allergan’ın Türkiye ofisinde yer aldı. Hızla gençleşen sektörün yeni kuşaklarına seslenen proje, paylaşım ve gelişimi tetikleyen mekansal çözümleriyle öne çıkıyor.

Nörolojik bilimler, medikal estetik, dermatoloji ve diğer spesifik pazarlar için özel ürünler geliştiren Allergan, yenilikçi ve teknoloji odaklı global bir yapı olarak 100’den fazla ülkede hizmet veriyor. Haziran 2009’da Türkiye’deki oluşumun temellerini atan firma bugün 23 ilde, toplam 170 çalışanı ile faaliyet gösteriyor.

Dinamik, fonksiyonel ve çok amaçlı yapısını merkezine de yansıtmayı amaçlayan Allergan, İstanbul Maslak Sun Plaza’daki 1,850 m2’lik ofisinde yenilikçi ve özgür bireyi ön plana çıkaran Koleksiyon tasarımlarını tercih etti. Tasarım ve uygulaması Design Office Mimarlık’a ait olan projenin ana teması giderek gençleşen ilaç sektöründeki Y kuşağının beklenti ve performansına cevap veren çözümler sunmaktan geçiyor. Çok sayıda farklı fonksiyona yanıt veren bir ofis ortamı sunan yenilikçi projede, bekleme alanlarından yönetici odalarına, toplantı odalarından ortak dinlenme alanlara kadar çalışanların öncelikleri göz önünde bulunduruluyor.

Çalışırken paylaşım ve gelişimin önemine vurgu yapılan mekanlar bu faaliyetleri öne çıkaracak kurgular içerisinde sunuluyor. Hem bireysel hem kolektif çalışmayı mümkün kılan alanlar yanında çalışanların küçük gruplar halindeki molalarından şirket çapındaki büyük kutlamalarına kadar sosyalleşmelerine imkan verecek mekanlar da bulunuyor. Ayrıca proje bünyesinde sunulan alternatif çalışma yerleriyle farklı şekillerde çalışma olanakları sağlanıyor.

Fonksiyonların ve ilişkili departmanların bilinçli olarak birbirinden uzak yerleştirildiği, böylece de çalışanların gün içerisinde daha çok adım atmasının amaçlandığı projede Koleksiyon tasarımları bu amaca, mekana özgü çözümler getiriyor. Ahşabın sıcaklığından ve renklerin enerjisinden yararlanılan alanlarda, canlı ve karakteristik seçimler hem alanlara ayırt edici bir kimlik kazandırıyor hem de firmanın dinamik yapısına vurgu yapıyor. Açık ofislerde Studio Kairos tasarımı Calvino masa sistemleri ve Gerhard Reichert, Heinrich Iglseder ve Koray Malhan ortak tasarımı Gala ofis koltukları kullanılıyor. Ortak çalışma alanlarında ise; Faruk Malhan imzalı Altar ve Cantata masa sistemleri, Koray Malhan imzalı Guamba masalara ödüllü koltuk serisi Halia ve Miranda eşlik ediyor. Toplantı odalarında Altar masa ve Tola ofis koltukları tercih ediliyor.