Koleksiyon & Tasarım Vakfı’nın Konferans ve Yeni Sergi Açılışı Gerçekleşti

Koleksiyon & Tasarım Vakfı’nın Konferans ve Yeni Sergi Açılışı 3. İstanbul Tasarım Bienali’nin Yaratıcı Mahalleler Programı Kapsamında Gerçekleşti

Koleksiyon ve Tasarım Vakfı, “Biz İnsan Mıyız?” temasıyla ‘insan’ ile ‘tasarım’ kavramları arasındaki ilişkiyi inceleyen 3. İstanbul Tasarım Bienali’nin Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamında düzenlediği konferans ve sergisini ziyaretçileriyle buluşturdu. 2 Kasım Çarşamba günü Koleksiyon Tarabya Kampüsü’nde düzenlenen konferansta, Koleksiyon ve Tasarım Vakfı Kurucusu Mimar Faruk Malhan ile Prof. Dr. Murat Güvenç konuşmacı olarak yer aldı. “Bahşedilenlere Karşı ( İ N S A N ), Bilim, Beceri” başlıklı konferans sonrasında açılışı yapılan Koleksiyon & Tasarım Vakfı Ortak Yaratım Sergisi tanıtıldı.

40 yılı aşkın süredir tasarımı nesne olmanın ötesinde, sahip olduğu anlamlarla birlikte ele alarak yaşam ve çalışma alanlarına yönelik tasarımlar sunan Koleksiyon ve 2013 yılından bu yana yaratıcı endüstriler ile yaratıcı ekonomileri buluşturan Tasarım Vakfı 3. İstanbul Tasarım Bienali’nin Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamında hazırladığı ortak sergiyi ziyaretçilerin beğenisine sundu.

Tasarımın üretime, ekonomik kalkınmaya, toplumsal gelişime, kültürel etkileşime ve bireylerin yaşam kalitesine olumlu etkisini vurgulamayı hedefleyen 3. Tasarım Bienali bu yıl “BİZ İNSAN MIYIZ? : TÜRÜMÜZÜN TASARIMI : 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” teması altında ‘insan’ ve ‘tasarım’ kavramları arasındaki yakın ilişkiyi inceliyor. Bienal kapsamında verilen davette Koleksiyon ve Tasarım Vakfı Kurucusu Mimar Faruk Malhan; hümanizm, insanın tarihi, bahşedilenlere karşı insan ve antropomerkezci süreç sonrasına değindiği “Bahşedilenlere Karşı İnsan” başlıklı konuşmasıyla ilgi gördü. Şehir ve bölge planlama, kent coğrafyası, mimari tasarım ve sosyoloji gibi alanlarda önemli çalışmalara imza atan Prof. Dr. Murat Güvenç ise “İnsan, Bilim, Beceri” başlıklı konuşmasıyla bienal temasına olan yaklaşımını katılımcılarla paylaştı.

“Tasarım nesnelerin ötesinde öznelerin tasarımı olmalıdır.”

Koleksiyon ve Tasarım Vakfı Kurucusu Mimar Faruk Malhan konferansta yaptığı konuşmasında tasarımın tarihsel, ekonomik, siyasi boyutları ve uygulama alanlarını ele aldı. Bu yılki bienal teması olan “Biz İnsan Mıyız?” sorusu üzerine konuşan Malhan, tasarımın nesnenin ötesinde özne ve konulara yönelmesi gereken; dışa dönük, içsel, deneyimsel, kavramsal ve disiplinler üstü bir alan olması gerektiğinin altını çizdi.

Konferansın bir diğer konuşmacısı olan Prof. Dr. Murat Güvenç insanı dünya ile nesneler arasında ilişki kuran varlıklar olarak tanımlarken, tasarımı etimolojik karşılığından tarihteki yansımalarına kadar geniş bir kapsamda ele aldı.

Koleksiyon & Tasarım Vakfı Sergisi’ne Yoğun İlgi

Davetin bir diğer önemli içeriğini ise Koleksiyon & Tasarım Vakfı Ortak Yaratım Sergisi oluşturdu. Türkiye ve dünyadan 20’yi aşkın tasarımcının imzasını taşıyan aydınlatma, aksesuar, tamamlayıcı, kilim ve tekstil ürünlerinin sergilendiği Koleksiyon & Tasarım Vakfı Ortak Yaratım Sergisi’nde mobilyadan moda ve tekstil tasarımına kadar geniş bir ölçekte tasarımın arkasında yatan yenilikçi fikirler paylaşılıyor. Koleksiyon & Tasarım Vakfı Ortak Yaratım Sergisi 20 Kasım tarihine kadar Koleksiyon Tarabya Kampüsünde ziyaret edilebilir.